Historie

V nedávných letech se v okolí obce Studenec konala soutěž historických vozidel Krakonošův okruh, kdy start a depo soutěže bylo ve Žďáru u Staré Paky. Po několika velmi úspěšných letech však musel být tento závod ukončen.

Vzhledem k tomu, že v okolí začalo stále více přibývat nadšenců kolem historických vozidel a v blízkém okolí se žádný sraz veteránů nekonal, rozhodl se Jindra Synek na jaře roku 2007, ve spolupráci s Obcí Studenec založit soutěž historických vozidel Studenecké míle.

Již prvního ročníku se zúčastnilo na osm desítek historických vozidel. Během několika let se soutěž na tolik rozrostla, že v roce 2017 navštívilo S. míle 230 vozidel. Postupně se měnil program soutěže, trasa i ocenění. Vždy ale tato soutěž byla, je a bude zaměřená na pohodovou vyjížďku podkrkonoším, spojená s návštěvou některého z horských Krkonošských středisek. Postupem času převzal roli hlavního pořadatele Tomáš Chrtek a několik dalších milovníků veteránů. Vzhledem k tomu, že se tato akce stává čím dál více oblíbenou veteránskkou akcí, tak je třeba více a více pořadatelů. V současné době se na přípravě tohoto závodu podílí několik desítek přátel a zájemců o historii. Je vidět, že Studenecké míle si získávají velikou oblibu i mezi místními, neboť v roce 2017 na staru soutěže vyrazilo 30 místních nadšenců, což si dovolím řici, je v naší republice na tak malou vesnici unikát.

Za těchto několik let se na pořádání Studeneckých mílí podílelo mnoho lidí. Chtěli bychom poděkovat starostovi a místostarostovi obce Studenec, spřáteleným obcím, pořadatelům, SDH Studenec, fanouškům a především sponzorům a dalším, bez kterých by tato soutěž nemohla fungovat.

Za toto patří veliké poděkování všem, kteří nám s pořádáním pomáhají a snad i nadále budou.